7 Most Expensive States To Live In (United States)

Back to Article
Back to Article

7 Most Expensive States To Live In (United States)

Adela Salazar, Contributor

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






1.Hawaii – Paradise is expensive to live in. To live with no worry in Hawaii you will need a salary of 122,00, just a movie and dinner will cost about $75. This is a little too much for many people in different states, the rent can be $800-$1,200+ but it all depends on the location. Even toilet paper is pretty expensive because four rolls of toilet paper is $6. The utility price in Paradise is $187.59 a month. A month pass for public transportation is about $60. Groceries cost is around $158.20 for every two weeks.

Image result for hawaii

Picture credit: Google

2. Washington D.C.- It is a beautiful state but it also has a catch. To just live in a studio it will cost $1,641. To live in a one bedroom apartment it will cost $1,966. For a two bedroom apartment it costs $2,776. For a three bedroom apartment it will cost $3,360. So just for a room it’s about $1,000. Utility cost in Washington DC can vary to $120.37 a month. For food in D.C.(the minimum) it’s about $380.95 every two weeks. transportation in a day can cost $14.50 and a seven-day pass goes for $59.25, unless you go for the seven-day short-trip pass at $36.

Image result for washington dc

Picture Credit: Google

3. New York- It’s where time square happens and people count down for New Years there. Just in a tiny apartment you will have to pay $2,000 a month. If you are thinking of dining out then it would cost around $75 ,in a three-course meal for two in a mid range restaurant. To get around with transportation with the bus is $2.75 a ride. When talking about utilities it can vary to $142.52 a month. If you plan to buy a home in Brooklyn then it will cost $782,000 as the end of 2018 (according to Zill0w).

Image result for new york

Picture credit: Google

4. Alaska- In the Great Land the median value of owner-occupied housing units in Alaska is $241,800. Renting is a different matter a One-bedrooms in Alaska go for an average of $1,169, $186 higher then the US average. In 2014 the average electricity bill in Alaska was $115.79, that’s only a little higher than the national average of $114.11. For food as a single person living in Alaska ($3,607) or as a family with two working parents and two children ($10,627). Transportation is needed to see the beautiful state of Alaska. According to gasbuddy.com, the average price of a gallon of gas in Alaska is $2.37. That’s the sixth-highest average price in the nation.

Image result for alaska

Picture Credit: Google

5. New Jersey-  The Garden state sure is expensive to live in. For a studio apartment it will cost $1,408. If you want to rent a two bedroom apartment. The New Jersey average rent is $1,757. That’s $526 over the national average. Three-bedroom apartments in the Garden State go for a whopping $2,238 per month, a full $705 above the U.S. average.The average monthly utility bill in New Jersey is $105.65. For food it will mostly likely be around 107. To explore the big Garden you will need transportation. For a gallon of gas it will cost you $2.37 and it happens to be the sixth-highest average price in the nation.

Image result for new jersey

Picture Credit: Google

6. California- This state is known for their beautiful weather. To rent a one-bedroom the average is $1,596, $613 above the U.S. average. For the utility bill it is low at the price of $91.26 a month. For food or groceries an adult with no children in California requires a living wage of $25,677.Of that $25,677 food expenses is $3,607 per year.  If you do decide to have children then you would have to make more money to provide for them. Finally transportation to explore the place and enjoy the weather. A gallon of gas in California has an average cost of $2.844.

Image result for california

Picture credit: Google

7. Connecticut- Connecticut is a U.S. state in southern New England that has a mix of coastal cities and rural areas dotted with small towns. But to live in this state you have to pay for housing, which is $1,627 per month. Having a nice dinner out is nice but it will cost you $883 per month. To get around the state to see the nice building you would need transportation and that is $1,231 per month. For other necessities such as utilities it would cost $1,013 per month.

Image result for connecticut

Picture credit: Google

Information: SmartAssets

Feature Image: Pixabay

Print Friendly, PDF & Email